پد الکلی پنکل که به تنهایی دارو برای کمر درد شناخته شد

یکی از لوازم اصلی اکثر کابینت های دارویی ایزوپروپیل الکل است که بیشتر به عنوان الکل مالشی شناخته می شود. مدت‌هاست که از آن به روش‌های مختلف، به ویژه برای تمیز کردن بریدگی‌ها و زخم‌ها استفاده می‌شده است.

اما امروزه جامعه پزشکی دیگر این عمل را توصیه نمی کند. مطالعات نشان داده است که مالیدن الکل به وسیله پد الکلی پنکل  هیچ وجه روند بهبودی را تسریع نمی‌کند، بلکه زمانی که مستقیماً روی زخم قرار می‌گیرد بسیار دردناک است.

از طرف دیگر، وقتی الکل مالیدن روی پوست سالم مالیده می شود، اثر خنک کنندگی ایجاد می کند. بنابراین این سوال باقی می ماند: آیا باید آن را روی پوست خود بمالیم تا تب را کاهش دهیم؟ اگرچه استفاده از این داروی عامیانه امروزه نادرتر است، طبق یک مجله آمریکایی کودکان، اما در برخی جوامع بسیار رایج است.

وقتی ایزوپروپیل الکل را روی پوست خود می مالیم، احساس طراوت می کنیم که به طور بالقوه می تواند به کاهش دمای بدن ما کمک کند. برخی از والدین در واقع آن را روی پوست تب دار کودکان کوچک خود ماساژ می دهند یا برای کمک به کاهش تب آن را به آب حمام خود اضافه می کنند.

مهم است بدانید که استفاده از ایزوپروپیل الکل برای خنک کردن تب می تواند عواقب بسیار جدی برای سلامتی داشته باشد. در واقع، نه تنها پوست ما الکل مالشی را خیلی سریع جذب می کند، زمانی که مقادیر زیادی از آن به صورت موضعی استفاده شود، بخاراتی که استنشاق می کنیم می تواند باعث مسمومیت با الکل همراه با سایر مشکلات سلامتی شود.

ادبیات پزشکی چندین روایت از کودکان کوچک را نشان می دهد که پس از تلاش مراقبانشان برای کاهش تب با الکل به کما رفته اند. علاوه بر این، گزارش‌های دیگر در واقع شروع مشکلات قلبی و عصبی را در بزرگسالانی نشان می‌دهد که سعی در تسکین درد یا تب خود با خیساندن حوله‌ها در الکل ایزوپروپیل داشتند.